Početna strana > Hronika > Poslanici glasaju napamet
Hronika

Poslanici glasaju napamet

PDF Štampa El. pošta
utorak, 04. januar 2011.

BEOGRAD - Usvojivši dva međusobno potiruća amandmana na izmene Zakona o PDV-u, poslanici Skupštine Srbije pokazali su se ne samo kao puka glasačka mašina, nego kao potpuno nefunkcionalan državni aparat. Kao vrhunac bruke, vladajuće stranke su, kako „Blic“ saznaje, usvojile ova dva amandmana uprkos upozorenjima od stručnih službi da je to što čine potpuno besmisleno jer time neće ništa izmeniti.

Predsednik Boris Tadić je odbio da potpiše zakon i vratio ga na ponovno razmatranje kako bi se amandmani uskladili s budžetom za sledeću godinu.

Do tada će, kažu, važiti stari zakon o PDV-u. Interesantno je da nijedan poslanik sa kojim je „Blic“ kontaktirao nije znao da odgovori kako je do nje došlo, sem da je greška tehničke prirode.

Uprkos tome što je jasno da je do ove sramotne greške moglo da dođe samo zbog njihove nezainteresovanosti, bahatosti i ustaljenog običaja da zakone usvajaju u poslednji čas.

Poznato je, naime, da je predlog izmena Zakona o porezu na dodatu vrednost kojim je prvobitno trebalo da se PDV poveća sa osam na 18 odsto na računare, hotelske usluge i južno voće najpre loše skrojen u Ministarstvu finansija. Iz toga se nameće da su poslanici, želeći da poprave zakon, mehanički glasali bi PDV smanjili na osam odsto, ne razmišljajući što su dva puta podržali isti amandman.

Konačno, zakonski predlog je u neizmenjenoj verziji odbio da potpiše predsednik Tadić jer je uočio da se poreska stopa od 18 odsto ne uklapa u isplanirani budžet.

Međutim, činjenica da ovo nije prvi put da su parlament, ali i Ministarstvo finansija, nepotrebno potrošili i vreme i novac poreskih obveznika, nikog od njih nije posebno uznemirila. Požurili su da završe sa sednicom i pobegli na novogodišnje praznike.

- Reč je o tehničkoj grešci koja je nastala zbog želje poslanika da na budžet i prateće zakone reagujemo kako bismo ih unapredili. Ispostavilo se da amandmani nisu usaglašeni, ali najvažnije je da smo amandmanima uspeli da vratimo PDV na osam odsto za pomenute proizvode - ocenila je Jelena Trivan, potpredsednica i poslanica DS.

- Očigledno je da to nije bilo najbolje usaglašeno između šefova vladajuće koalicije i ministarke finansije. Predsednik je uočio grešku i reagovao ozbiljno - prokomentarisala je predsednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović. Ona je negirala da je greška napravljena njenom krivicom, tvrdeći da nije dvaput pročitala isti amandmanski predlog poslanicima.

Budući da je ovo samo jedan od na brzinu sklepanih zakona koji su pušteni u skupštinsku proceduru po hitnom postupku i bez javne rasprave, nije prvi put da su stranke vladajuće koalicije post festum, uz pritisak javnosti, zaključile da ga treba amandmanski popravljati.

U ovom slučaju ocenjeno je da prvobitno predloženo povećanje PDV-a od 18 odsto neće bitno popuniti državnu kasu, a da će s druge strane unazaditi ionako slabo razvijeni informatički sistem i turizam u Srbiji.

Stoga je DS predložila da PDV ostane osam odsto na računare, a G17 plus isti procenat za hotelske usluge. Obaška što je zakon stigao pred poslanike istog dana kada je trebalo da počne rasprava i kada je u žurbi je predloženo više istih amandmana na isti član zakona. U tom haosu očigledno je ocenjeno da nije nužno da amandmani treba da budu razmotreni i na nadležnim skupštinskim odborima.

Sagovornik „Blica“ iz vladajuće koalicije tvrdi da su stručne službe u vreme glasanja upozorile predstavnike vladajućih stranaka da ne treba podržati oba amandmana, ali da se oni nisu obazirali.

- Tada se moglo prekinuti s glasanjem i odmah održati sednice zakonodavnog i odbora za finansije koji je trebalo da se izjasne da li su amandmani pravno tehnički mogući. Ne znam zašto to nije učinjeno - tvrdi naš sagovornik, poslanik jedne stranke vladajuće koalicije. Prema njegovom mišljenju, odgovornost zbog toga što je došlo do ove greške nemaju samo poslanici, nego i Ministarstvo finansija, koje je „umesto da je poslalo u skupštinu što prečišćeniji zakon, predložilo nešto što je besmisleno“.

- I ranije se dešavalo da se u poslednji čas traži od parlamenta da vadi kestenje iz vatre. Sada smo doživeli veliku bruku. Ispalo je da jedino u ovoj zemlji predsednik zna da čita - komentariše on jetko.

Naš drugi sagovornik kaže da se greške najčešće dešavaju kada se usvaja budžet, a to je obično zadnji čas, pred Novu godinu.

- Greške se dešavaju, ali ova poslednja je brutalna. Ne znam kako je do toga došlo?! Ukoliko je predsednica dva puta pročitala isti amandman, to su morale da uoče stručne službe u skupštini jer je njihov posao da ukažu na pravno-tehničke greške. Nije neophodno da poslanik zna svaki amandman kojih ima na stotine - tvrdi naš drugi sagovornik. Pored toga, on dodaje da se ne može se prenebregnuti odgovornost šefova poslaničkih grupa vladajuće koalicije. Njihov posao, kaže on, jeste da „prelistavaju zakone i amandmane i signaliziraju poslanicima za koje treba da glasaju“.

- O tome se dogovara na sastancima vladajuće koalicije. Šefovi poslaničkih grupa prate tok glasanja i signaliziraju - glasaj „za“ ili glasaj „protiv“ - kaže naš izvor. On dodaje da veliki broj priloženih amandmana veoma otežava usvajanje zakona. Kako kaže, u parlamentima mnogih zemalja predlaganje ogromnog broja amandmana smatra se nepristojnošću i izviždano je od parlamentaraca. Na pomenute izmene zakona o PDV-u bilo priloženo oko 300 amandmana, ali su veliki deo njih predložili upravo poslanici vladajućih stranaka.
(Blic onlajn)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner